DAPD / tutoři

Denisa Tomášková 

Permakultuře jsem se vyučila u zakaldatele Billa Mollisona, jeho žáka Geoffa Lawtona a dalších skvělých lidí. Největšími učiteli mi jsou však moji klienti, kterým navrhuji permakulturní zahrady a usedlosti.  Se svou rodinou se snažím rozvíjet permakulturní projekt Permakulturní Domácnost, jehož rozloha je v současné chvíli kolem 8000m2.

Biografie

PDC jsem absolvovala u zakladatele permakultury Billa Mollisona a jeho žáka Geoffa Lawtona v Permaculture Rasearch Institute v Turecku. Přestože moje dráha původně směřovala k profesi psychoterapeuta – mám za sebou studium medicíny, psychologie a několik psychoterapeutických výcviků, permakultura se nakonec ukázala nejlepší terapií pro mou vlastní duši a cestou z bezradnosti nad stavem světa. Po PDC přišly další kurzy – Teacher´s Course s australankou Rosemary Morrow, Regenerative Agriculture s průkopníkem velkoplošné permakultury a regenerativního zemědělství Darrenem Dohertym, Holistic Management s Kirkem Gadziou a další specializační kurzy. 

Na začátku roku 2020 jsem na základě své praxe obdržela DAPD – diplom aplikovaného permakulturního designu.

Od roku 2010 jsem učila PDC ve večerní permakulturní škole v Boskovicích a úvodní kurzy u nás a na Slovensku. Od roku 2013 se podílím na činnosti Akademie permakultury v Praze. Dlouhodobě spolupracuji s klienty na realizaci permakulturních projektů u nás i v zahraničí.

V současné době žiji v Polabí s manželem a čtyřmi dětmi, kde společně rozvíjíme svůj vlastní permakulturní projekt Permakuturní Domácnosti. V permakultuře se v současné době soustředím na městskou a příměstskou permakulturu, jelikož je to prostředí, ve kterém žiji. Velmi mě však zajímá i komplexní řešení pro venkov a obnova krajiny.

Další PK specializace:

 • Regenerative Agriculture: Darren Doherty
 • Holistic Management: Kirk Gadzia
 • Permaculture Teacher´s course: Rosemary Morrow
 • Lektorka permakultury: od roku 2010 doma i v zahraničí
 • Permakulturní domácnost – kuchyňská zahrada a cca 7000m2 sadů
 • Více na www.cepei.cz
 • Kontakt: pkdenisa@volny.cz, telefon: +420.774252897

Alena Kopřiva Chadová

“Kdo si svého mistra váží, na toho hlad nedoráží.”

Biografie

 • Je koordinátorkou komunitní zahrady a průvodkyní v komunitní škole.
 • Pochází z rodinného hospodářství a své výtvarné vzdělání si rozšířila o permakulturní design (je držitelkou DAPD).
  Zabývá se aplikací permakulturních principů ve svém bioregionu, navrhováním rodinných produktivních zahrad a lektorováním.
  Je koordinátorkou komunitní zahrady a průvodkyní v komunitní škole.
 • www.koprivakopriva.cz
 • www.bohumilazahrada.cz

Eva Hauserová 

„Na permakultuře mě nejvíc oslovuje její vizionářství a holistický přístup, z nějž pramení překvapující nápady, nečekaná spojení a hravost.“

Absolventka biologie na PřFUK, spisovatelka, editorka (např. Encyklopedie soběstačnosti, edice Klíč k soběstačnosti 2014-15), konzultantka malých městských přírodních zahrádek, koordinátorka spolku Permakultura (CS). Držitelka britského diplomu permakulturního designéra DAPD.

Biografie

 • Kurz PDC absolvovala v roce 2009 v Permanetu a v roce 2012 u Tomase Remiarze,
 • od roku 2014 učí Úvodní permakulturní kurzy – často v kombinaci se zajímavým doprovodným tématem;
 • v roce 2015 učila několik lekcí na mezinárodním PDC kurzu Tomase Remiarze na Sluňákově;
 • v roce 2016 koordinovala a částečně učila kurz PDC v Praze na Toulcově dvoře a od tohoto roku má “na svědomí” pravidelné konání tohoto kurzu v Praze a okolí.
 • od roku 2015 pracovala na své cestě k diplomu DAPD pod vedením George Sobola (Britská PK Asociace), v roce 2018 slavnostně ukončila na permakulturní konvergenci v Brně.
 • Více na www.hauserova.cz, www.prirodni-zahradky.cz
 • Kontakt: telefon: +420.737537393

Dana Kellnerová

Žít a nechat žít.

Biografie

Ing. Dana Kellnerová (* 1954 v Brně) prohlašuje, že její vztah ke zvířatům je dán již geny, neboť má ve své „biologické výbavě“ polovinu krve selské. Poté, co se po absolvování základní školy nedostala na střední veterinární školu, strávila rok svého života jako pomocník ošetřovatelů v brněnské ZOO. Tento krásný životní úsek pak definitivně rozhodl o jejím budoucím profesním zaměření. Po ukončení Střední zemědělsko-technické školy v Boskovicích, oboru pěstitel-chovatel, opět pokračovala v praxi v ZOO Brno. Následovala studia na Vysoké škole zemědělské v Brně a poté, jak jinak, opět zoologické zahrady v Brně a v Ústí nad Labem. Mozaiku jejích povolání doplňuje dále práce průvodkyně televizním pořadem „Zemědělský rok“, redaktorské působení v zemědělském oddělení brněnské Rovnosti, natáčení filmů a psaní scénářů o zvířatech v období propagační činnosti v ZOO Brno a v součtu 24 let ekopedagogického působení v přírodovědné stanici Kamenáčky, v zoologické zahradě a na Lipce – školském zařízení pro environmentální vzdělávání v Brně. Kromě zoologie a kynologie patří k jejím koníčkům také permakultura.